wtorek, 20 kwietnia 2010

Uczenie TDD

Cały zeszły tydzień byłem we Wrocławiu i prowadziłem szkolenie a potem coaching w zakresie TDD. Przypomniałem tam sobie jak bardzo lubię uczyć ludzi TDD. To szczególny czas. Gdy zaczynamy szkolenie większość uczestników to całkiem przyzwoici programiści. Często z paroletnim doświadczeniem, paroma lub nawet paronastoma większymi lub mniejszymi projektami za sobą. Są wśród nich tacy, dla których programowanie to tylko praca, są też tacy, którzy spędzają tak każdą wolną chwilę. Są przekonani, że TDD to dobry pomysł, ale są też sceptycy przychodzący sprawdzić kto ma rację. Dzięki temu takie szkolenia to dla mnie wyzwania by spełnić wszystkich oczekiwania, wymagające kreatywności i dobrego przygotowania, pozwalające mi wciąż się uczyć i poprawiać swój warsztat. Szkolenia z TDD to jednak głównie okazja dla uczestników, by z dobrych programistów stać się świetnymi. To oczywiście nie staje się w dzień ani tydzień, ale takie szkolenie jest świetnym początkiem takiej zmiany.
Bardzo lubię patrzeć, jak umiejętności uczestników zmieniają się z ćwiczenia na ćwiczenie. Pierwszy dzień to zwykle poznanie nowych technik. Pierwsze próby myślenia "wspak" - od testów do implementacji. Powoli jednak okazuje się, że takie podejście ma swoje zalety. Najpierw uczestnicy dostrzegają jak wygodnie jest posiadanie testów przy refaktoryzacji. Później doceniają coding by example - myślenie o funkcjonalnościach w kontekście przykładów użycia kodu. Każde następne ćwiczenie idzie szybciej od poprzedniego, z większym skupieniem na tym o co kod ma robić a nie jak.
Fajnie jest patrzeć jak taki sposób tworzenia kodu, początkowo idący dość ciężko, pod koniec szkolenia nie sprawia już uczestnikom takich problemów, daje za to dużo satysfakcji. Patrzeć jak dużo można nauczyć się w tak krótkim czasie i o jak wiele można poprawić swój warsztat w ciągu tych paru dni. Dla mnie to przyjemne doświadczenie kontaktu z ludźmi, którzy chcą się uczyć i okazja do poprawiania umiejętności trenerskich. A na sam koniec to nieskromne uczucie zadowolenia gdy przeglądam wyniki ankiet od uczestników ;-)

2 komentarze:

  1. Trochę wody dla ochłody :-)

    http://java.dzone.com/articles/when-100-coverage-gives-us?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+javalobby%2Ffrontpage+%28Javalobby+%2F+Java+Zone%29

    OdpowiedzUsuń